Stavby z dreva

Stavanie z dreva nabralo vysoké obrátky najmä u našich západných susedov – a treba povedať, že na to majú niekoľko dobrých dôvodov. Aj u nás drevených domov utešene pribúda a je zrejme len otázkou času, kedy tento stavebný materiál ohlási aj na Slovensku návrat vo veľkom štýle. Dá sa pritom predpokladať, že viac než z vlastnej tradície dreveníc budeme čerpať z čerstvých skúseností staviteľov energeticky úsporných domov v západnej a strednej Európe.

Ochrana konštrukčného dreva pred vlhkosťou je nanajvýš dôležitá. V poslednom čase sa pritom pred používaním izolačných fólií uprednostňujú dištancie a vetranie (napríklad zakladanie na pilótach alebo pásoch s prevetrávanou medzerou medzi domom a terénom).

Stavba dreveného domu ide naozaj rýchlo, táto rýchlosť sa dá ešte zvýšiť prefabrikáciou, teda predpripravením konštrukčných celkov (napríklad stenových panelov) vo výrobných

Pri drevodomoch sa rovnako ako v obytných podkroviach vyplní priestor v drevenej konštrukcii tepelnou izoláciou a uzavrie sa plošným obkladom. Hojne využívanou voľbou je minerálna vlna, ku klasike patrí aj vnútorný obklad zo sadrokartónu. Pri obvodovom plášti pod ním nesmie chýbať parozábrana alebo parobrzda.

Aby sa dosiahla potrebná hrúbka tepelnoizolačných materiálov, konštrukčné rozmery súčasných európskych systémov museli upustiť od americkej klasiky 2 × 4 palce a jednoduché masívne stĺpiky sa nahrádzajú napríklad úspornými nosníkmi v tvare I (s využitím OSB dosiek), priehradovými nosníkmi a podobne

To, čo môžu drevostavby v súťaži s inými konštrukciami rodinných domov ponúknuť, je rýchla výstavba, ale najmä výborný pomer medzi hrúbkou obvodových stien a ich tepelnoizolačnou schopnosťou. Ak k tomu pripočítame prírodný pôvod, príjemnú vôňu a pocity útulnosti, ktoré v nás drevo spontánne vyvoláva, má tento stavebný materiál u mnohých veľmi blízko k víťazstvu.

Tento obsah bol zaradený v Stavby z dreva. Zálohujte si trvalý odkaz.

Komentáre sú uzavreté.