Strešné krytiny

Strešné krytiny – čo potrebujete vedieť pri ich výbere

Strešné krytiny – čo potrebujete vedieť pri ich výbereAk sa rozhodneme, že si kúpime strešnú krytinu, bude dobré, ak sa oboznámime s dostupnými druhmi na našom trhu. Podľa čoho si teda vyberať? Okrem ceny, ktorá investora zaujíma najviac, je predovšetkým dôležitá životnosť a hmotnosť krytiny ako aj estetický vzhľad strechy. Tvar, farebnosť a štruktúra plochy strechy dotvára obraz celej budovy.

Pálená krytina

Životnosť keramickej krytiny je 80 až 100 rokov, záruka výrobcu na pálené škridly je 33 rokov. Citlivosť keramickej škridly proti mrazu sa prejaví v prvých piatich rokoch po zabudovaní. Ak v tomto období obstojí, zachová si svoje vlastnosti po celú dobu životnosti. Na našom území je vhodná do každej nadmorskej výšky. Keramická krytina odoláva agresívnemu prostrediu. Vďaka tvaru drážok je možné použiť škridlu už od sklonu strechy 16°. Posuvné škridly s premenlivou dĺžkou krytia umožňujú znížiť náklady pri rekonštrukciách striech, ak je pôvodný krov a latovanie v dobrom stave. Na povrch škridiel sa nanáša íl s rôznym obsahom kysličníkov kovov – engoba alebo glazúra. Machy a riasy na krytine nemajú vplyv na jej fyzikálne vlastnosti. V prípade potreby je výmena poškodenej škridly veľmi jednoduchá. Krytina aktívne dýcha, prepúšťa vodnú paru, ľahko sa vysúša, a pritom nepresiakne a zabezpečuje ochranu.

Na všetky keramické škridly dáva výrobca 3O rokov záručnú dobu. Trvanlivosť presahuje 80 rokov používania. Hmotnosť krytiny závisí od sklonu strechy a druhu krytiny (44 kg/m2 pre klasickú krytinu, do 64 až 74 kg/m2 pre bobrovku). Novinka Steinbrück je tvarovo zhodná s tradičnými škridlami, ktoré sa používajú na Slovensku. Umožňuje ušetriť náklady jednoduchou kombináciou pôvodných starých škridiel s novými. Ide o posuvnú škridlu.   Bobrovka sa stáročia používala na strechách zámkov, kaštieľov, kostolov, radníc a pod. Novinkou je drážkovaná bobrovka, ktorou možno vytvoriť zaujímavú strechu s nižšou spotrebou škridiel, a tým aj hmotnosťou a cenou strechy. Je posuvná a má bočnú drážku, takže jej montáž je veľmi jednoduchá.

Betónová krytina

Betónová krytina je alternatívou k tradičným strešným krytinám. Vyrába sa z betónu a pigmentov lisovaním a sušením. Kto chce mať strechu v klasickom štýle, avšak s dlhou životnosťou betónu, určite si vyberie v širokom sortimente betónových krytín. Či už je kritériom kvalita povrchu s granulátom alebo hladkým povrchom, rozmerová presnosť, vhodnosť na rekonštrukciu historických objektov alebo prirodzený vzhľad bez farbív a povrchovej úpravy – s tehlovočerveným i iným farebným odtieňom. Betón je ťažší ako vypaľovaná keramika. Tomu sa musí prispôsobiť únosnosť krovu. Ukladanie je rýchle a jednoduché, pretože dielce krytiny do seba bez problémov zapadajú. K týmto škridlám je v ponuke aj zodpovedajúce príslušenstvo na kompletnú strechu. Vyrábajú sa aj veľkoformátové tvárnice so zníženou hmotnosťou.

Vláknocementová krytina

Jednou z jej najdôležitejších predností je nízka hmotnosť. Vyrába sa lisovaním z cementu, vlákien buničiny, syntetických vlákien a prísad. Ľahko a rýchlo sa s ňou pracuje. Pri aplikácii sa nezaťažuje nadmerne krov, takže nemusí byť masívny, ani mimoriadne vystužený. Ďalšou významnou výhodou je odolnosť proti starnutiu (výrobca dáva záruku 30 rokov) a vysoká estetická úroveň krytiny. Tvrdý a odolný proti odieraniu, trvanlivý elegantný povrch odoláva pôsobeniu machu. Krytina časom krehne a je nepochôdzna. Vláknocementová krytina je ideálna na všetkých typoch šikmých striech. Používa sa aj na obklady fasád a štítov stavieb.

Plechová krytina

Používa sa na strechy so sklonom od 6°. Môže byť dodávaná v pásoch alebo platniach (napríklad pozinkovaný plech) a spája sa na streche. Robia to klampiari. Na trhu sa čoraz viac udomácňuje skladaná strešná krytina z plechu ktorá je špeciálne upravená proti korózii. Samotné zloženie z vonkajšej strany krytiny je nasledovné: povrchová úprava pural, základný náter, pasivačná vrstva, zinková vrstva, oceľové jadro. Všetky vrstvy sú obojstranne nanesené na jadro.

Asfaltové šindle

Určené sú na pokrývanie šikmých striech. Vyrábajú sa zo špeciálnej asfaltovej krycej hmoty na sklenenej rohoži – so zvýšenými mechanickými vlastnosťami. V súčasnosti sa šindle už takmer nevyrábajú z menej trvanlivého oxidovaného asfaltu. Kvalitnejšie šindle sa vyrábajú z modifikovaného asfaltu SBS a s veľkou odolnosťou proti starnutiu. Vrchná strana šindľov je upravená vysokokvalitnou hrubozrnnou posýpkou so zvýšenou farebnou stálosťou. Táto povrchová úprava vytvára veľmi účinnú ochranu asfaltovej hydroizolácie proti atmosférickému starnutiu, “prelietavému” ohňu a proti mechanickému poškodeniu a pred ultrafialovými lúčmi. Určené sú na sklon strechy 15 – 90°, pričom informatívna plošná hmotnosť je 9 – 12 kg/m2. Rozmanitosť tvarov a farieb umožňuje nekonvenčné riešenia na každý tvar šindľovej strechy.

Niektoré typy šindľov sa lepia na celej spodnej ploche. Ľahko sa ukladajú na nové debnenie i na povrch starých šindľov alebo asfaltových pásov. Preto sú ideálne na nové strechy i na rekonštrukcie starých strešných krytín. Zachovávajú tesnosť, tvar a vzhľad aj pod vplyvom extrémnych teplotných a poveternostných zmien. Niekedy šindle používame spolu s asfaltovanými pásmi a tekutými asfaltovými hmotami, ktoré majú výbornú adhéziu.

Bezpečnostné prvky

Vyrábajú sa s pozinkovaným povrchom, alebo lakoplastovou povrchovou úpravou, v závislosti na ostatných produktoch. Strešné systémy majú vlastné špeciálne upevňovacie prvky pre strešné mostíky a snehové zábrany pre rôzne tvary a štýly strešných modelov.

Príslušenstvo

Všetky maloplošné skladané krytiny majú podobné príslušenstvo. Tvorí ho: polovičná škridla, krajné škridly, vetracie škridly, vetracie pásy hrebeňa, resp. vetrací pás nárožia, hliníkový pás úžľabia, ochranná mriežka, odkvapové plechy, poistná hydroizolačná fólia, protisnehová škridla, modulová nosná zostava, odkvapový systém a bleskozvodová hrebeňová škridla. Odporúča sa pod strešnú krytinu vždy použiť podstrešnú fóliu, čím sa zabráni kondenzácii vlhkosti. K príslušenstvu patrí aj odkvapový systém, ochranné vetracie pásy, vetracie komíniky, obojstranné lepiace pásky, rozoberateľné a nerozoberateľné manžety a opravné farby.

Okrem bežných doplnkov sa odporúča použiť pod plechové strešné krytiny pás na obmedzenie hluku vznikajúceho dopadom dažďa na strechu. Tesnenia sú potrebné pre strešné hrebene, nárožia a úžľabia strechy. Tesniace prvky zabezpečujú vetranie strešného plášťa. Ako spojovací materiál sa používajú samorezné skrutky s podložkami vo farbách strešných krytín a ich špeciálny tvar urýchľuje a zjednodušuje samotnú montáž.

 

Tento obsah bol zaradený v Strešné krytiny. Zálohujte si trvalý odkaz.

Komentáre sú uzavreté.