Izolácie spodnej stavby

Vsakujúca zrážková voda a vlhkosť stúpajúca z podzemnej vody namáha všetky časti stavebných objektov, ktoré sa dotýkajú pôdy. Zemná vlhkosť pochádza zo stúpajúcej vlhkosti a zo zrážkovej vody, ktorá presakuje cez nesúdržné pôdy alebo výplňový materiál. Na našom území treba s touto vlhkosťou rátať vždy, preto je kvalitná hydroizolácia nevyhnutná.

Ďalším dôvodom, prečo chrániť spodnú stavbu hydroizoláciou, je ochrana konštrukčných prvkov, najmä nechráneného železobetónu, pred zložkami pôdy rozpustnými vo vode, prímesami spodnej vody, ale aj priemyselnými odpadovými vodami.

 Zvýšenú pozornosť pri spodnej stavbe treba venovať problematickej tlakovej vode, ktorá pôsobí na stavebný objekt, ak sa okolo objektu zhromažďuje vzdutá voda, ktorá nemôže na súdržnej pôde odtekať, alebo ak stavebný objekt zasahuje až do oblasti podzemnej vody.

 Aby sa zabránilo vzniku krátkodobo vzdutej vody, napríklad pri silných zrážkach, treba uvažovať pri zakladaní stavby aj o zabudovaní drenáže. V princípe rozlišujeme dva základné spôsoby ochrany pred vlhkosťou a vodou:

  •      hydroizolačné stavebné materiály, ktoré sa pridávajú na nechránené konštrukčné prvky,
  •      vodotesné konštrukčné prvky, napríklad konštrukčné prvky z vodotesného betónu.
Tento obsah bol zaradený v Izolácie spodnej stavby. Zálohujte si trvalý odkaz.

Komentáre sú uzavreté.